SOCCERNET.EE   •   FOORUM   •   BLOGI   •   RISTNURK   •   MM2014   •   REKLAAM
Logi sisse:
 

Ramadaan on tõkkeks mitmele koondisele (0)

29. juuni 2014, 16:38
Autor: Tanel Tursk

Alžeeria koondise võtmemängija Sofiane Feghouli. Foto: valenciacf.comTäna algas islamiusuliste jaoks paastumise kuu ehk ramadaan, mille käigus hoiduvad moslemid päikese tõusust kuni loojanguni söömisest, joomisest ja mitmest muust tegevusest. Koondised, kelle ridades moslemeid mängib, võib see aga takistada.

Veel konkurentsis olevast 14 tiimist on moslemi mängijaid peamiselt viies koondises - Alžeeria, Prantsusmaa, Belgia, Nigeeria, Saksamaa.

Kui viimase nelja puhul on moslemeid väike osa, siis esimene on suure probleemi ees.

Peaaegu 100-protsendiliselt islamiusku Alžeerias on MM-i eduga kaasas käinud suur eufooria, kuid samal ajal tuntakse muret, kuidas mõjub paastumine mängijate füüsilistele võimetele.

Teoorias ei peaks Alžeeria koondis homses mängus Saksamaaga kohtumise alguseks veepudeleid väljaku äärde tassima ning samamoodi ei tohiks nende mängijaid näha kohtunikega vaidlemas või muul ebaviisakal moel tegutsemas, sest see läheks ramadaani kommetega vastuollu.

Reklaam

Järgida ramadaani ja teha samal ajal tippsporti nagu jalgpall on äärmiselt keeruline.

Esimene lonks vett poolajapausil?

MM-i mängud algavad ramadaani jaoks ebamugavalt vara - kohaliku aja järgi kell 13.00 või kell 17.00. Õnneks on Brasiilias hetkel talv ning nii ei pea mängijad homses mängus kaua ootama, et vedelikke tarbida, sest päike loojub seal praegusel ajal juba enne kuute.

Alžeeria ja Saksamaa alustavad kell 17.00 ning mängulinnas Porto Alegres lõppeb hämarik kell 17.35.

Uudisteagentuuri AFP andmeil on suur osa Alžeeria mängijaid otsustanud paastumise kombeid jälgida, kuid valik on olnud vaba.

"Kõige keerulisem on hoida vedelikke kehas, aga pole hullu, ilm on siin hea. Mõned mängijad lükkavad oma paastumise edasi, aga, sõltuvalt oma füüsiliselt konditsioonist, arvan ise, et teen seda (paastun - T.T.)," ütles Alžeeria kapten Madjid Bougherra.

Sakslaste ridades on samuti mitu moslemit, kuid näiteks Mesut Özil teatas, et turniiri tõttu ta ramadaani ei järgi.

Kas jalgpallurid lähevad erandite alla?

Moslemiriikides eesotsas Alžeeriaga on MM-i ajale langenud ramadaan tekitanud palju vaidlusi, sest on teatud erandeid, mille sekka võiks parema tahtmise korral ka jalgpallurid lugeda - näiteks ei pea paastuma need, kes reisivad.

Arvamused antud erandi tõlgendamise osas on läinud kahes erinevas suunas ning näiteks Alžeeria üks usujuhte Mohammed Mekerkab teatas, et reisimisega seonduv erand kehtib vaid neile, kes otsivad teadmisi, on haiged või võitlevad sõjas.

Samas on riiklikul tasandil Alžeeria mängijatele öeldud, et paastumisest hoidumine on täiesti vastuvõetav ning kedagi hukka mõistma ei hakata.

Alžeeria juurtega Karim Benzema on üks neist, kes ramadaani järgib. Foto: footballparadise.co.inEsitusi ei mõjuta, kuid kasvab vigastuste oht

Kuna see probleem pole sugugi uus ja on midagi, millega erinevad klubid ja mängijad on aastaid tegelema pidanud, on seda ka uuritud.

FIFA meditsiinijuht Jiri Dovrak teatas Reutersi vahendusel, et nemad on ramadaani pidavaid mängijaid jälginud ning, et ei ole leitud midagi, mis annaks märku sportlaste füüsiliste võimete vähenemisest.

"Meilt küsitakse tihti seda, et me ütleks mängijatele, et nad ei paastuks, aga veidral kombel saavad mõnel juhul atleedid ramadaani ajal paremaid tulemusi, sest nad paastuvad ja tahavad seda teha. See võib olla vaimne ja psühholoogiline abivahend," ütles Alžeeria koondisega kaasa lennanud doktor Hakim Chalabi.

Samas on Chalabi kinnitanud, et ramadaani ajal kasvab vigastuste oht. See on peamiselt põhjustatud vedelikke vähenemisest organismis. Toidupuudus suurt rolli ei mängi.

Mängijad peaksid ramadaani ajaks oma dieeti muutma ning neil soovitatakse päevasel ajal pikki uinakuid teha.

Kui Alžeeria koondises on religioon väga tähtsal kohal, siis peamiselt kristiliku taustaga Prantsusmaa ja Saksamaa koondised ei ole selle teema üle väga pikalt pead vaevanud.

Mõlemad on kinnitanud, et mängijad on vabad oma enda valikute langetamises. Reeglina on pallurid aastate jooksul juba ise selle murega tegelenud ning need, kes ramadaani järgivad, teavad, kuidas enda võimeid maksimumi lähedal hoida.

Loe veel

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.
Lisa kommentaar
Nimi:
Logi sisse
 
või sisesta kontrollsõna